Wykaz projektów i programów edukacyjnych realizowanych przez placówkę
,,Klucz do uczenia się 3.0”
Klucz do uczenia się to kompletny program edukacyjny składający się z ponad 600 dynamicznych i różnorodnych “sesji” w 12 modułach tematycznych. Zajęcia koncentrują się na rozwijaniu umiejętności uczenia się, ale obejmują także szeroki zakres tradycyjnej wiedzy i umiejętności odpowiednich rozwojowo.
Daje to dzieciom możliwość rozwijania, ćwiczenia i dostrajania swoich umiejętności uczenia się w zakresie zarówno tych unikalnych jak i tych tradycyjnych obszarów nauki i popularnych tematów w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. W programie jest coś dla każdego typu ucznia.
,,Kariera bez barier”
-
Projekt jest realizowany w ramach zadania finansowanego z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
-
Projekt prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych z siedzibą w Warszawie.
-
Realizatorem projektu jest Operator Wsparcia Szkół (OW) wyłoniony w ramach otwartego zamówienia publicznego dla części 2: ProcessTeam spółka z o.o. jako lider Konsorcjum.
-
Projekt realizowany jest w okresie od sierpnia 2024 r. do czerwca 2026 r.
-
Realizacja projektu odbywać się będzie w dwóch cyklach:
-
cykl 1 – w roku szkolnym 2024/2025 dla szkół podstawowych,
-
cykl 2 – w roku szkolnym 2025/2026 dla szkół ponadpodstawowych.
-
-
Projekt finansowany jest w 100 % ze środków krajowych budżetu państwa, dlatego udział w projekcie jest bezpłatny.
,,Sportowe talenty”
Program Sportowe Talenty jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
Jego celem jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów. Fundamentem programu jest koncepcja sprawności fizycznej warunkującej zdrowie (Health Related Fitness), zaś narzędziem pozwalającym na operacjonalizację działań platforma informatyczna SportoweTalenty.pl - udostępniona nauczycielom w celu wprowadzania i monitorowania wyników pomiarów somatycznych i badań sprawnościowych przeprowadzanych podczas lekcji wychowania fizycznego.
,,Podróże z klasą”
„Podróże z klasą” – to program Ministerstwa Edukacji Narodowej, dzięki któremu uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mają okazję poznać polską tradycję, kulturę oraz osiągnięcia nauki.
W wycieczce musi wziąć udział co najmniej 10 uczniów. Łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć 250 zł na dobę. Jeżeli kwota dotacji pokrywa całkowicie koszty wycieczki nie jest wymagany wkład własny.
Ze środków pozyskanych z programu można sfinansować m.in.: koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie uczestników wyjazdu. Dofinansowanie nie obejmuje kosztów prowizji podmiotu zewnętrznego organizującego wycieczkę.
,,Aktywna Tablica”
Celem programu jest rozwijanie szkolnej infrastruktury oraz kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych. Nowa edycja programu Aktywna tablica uwzględnia w procesie wspierania szkół również szkoły realizujące kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Powstała dzięki temu unikalna możliwość doposażenia wybranych szkół w pomoce dydaktyczne, sprzęt oraz narzędzia do terapii.
,,Posiłek w szkole i w domu”
Wieloletni rządowy program „Posiłek w szkole i w domu” składa się z trzech modułów i dotyczy wspierania w latach 2024-2028 organów prowadzących publiczne szkoły podstawowe w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki przez organizację stołówek i miejsc spożywania posiłków.
Program składa się z trzech modułów:
-
Moduł dla dzieci i młodzieży,
-
Moduł dla osób dorosłych,
-
Moduł organizacji stołówek oraz miejsc spożywania posiłków w szkołach.
W ramach modułu 3 Program przewiduje następujące działania:
-
doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek (własna kuchnia i jadalnia) lub doposażenie stołówek, które obecnie nie funkcjonują, tak aby mogły zostać uruchomione, lub stworzenie nowych stołówek;
-
wsparcie w zakresie adaptacji i wyposażenia pomieszczeń przeznaczonych do spożywania posiłków, tzw. jadalni.
,,Laboratoria przyszłości”
Laboratoria Przyszłości to największy program edukacyjno-technologiczny skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży.
Kreatywne myślenie oraz obsługa narzędzi to jedne z podstawowych umiejętności decydujących o rozwoju cywilizacyjnym, gospodarczym i społecznym. Wzrost innowacyjności oraz rozwój technologiczny spowodował, że umiejętności matematyczne, w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii są dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności w tych obszarach przez uczniów.
W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoły otrzymały wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu wyposażenia. Katalog zawiera zarówno wyposażenie podstawowe (które od 30 czerwca 2022 roku mają wszystkie szkoły podstawowe w programie) jak i dodatkowe (dobierane swobodnie przez szkoły).
Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który rozwija kompetencje i talenty uczniów, każdego dnia uatrakcyjnia zajęcia szkolne i pozwala uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
,,Mały Mistrz”
Program „Mały Mistrz” to inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki realizowana przez Szkolny Związek Sportowy, mająca na celu poprawę zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I-III poprzez zajęcia sportowe prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli. Nauczyciele uczestniczący w programie zostaną przeszkoleni przez ekspertów podczas specjalnych konferencji oraz dodatkowych szkoleń w trakcie roku szkolnego.
Program przewiduje również wyposażenie szkół w specjalny sprzęt sportowy dostosowany do potrzeb najmłodszych uczniów, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność zajęć.
,,Aktywny do kwadratu"
Program umożliwi dzieciom i młodzieży udział w dodatkowych zajęciach sportowych poza lekcjami WF. Różnorodne dyscypliny oferowane będą w atrakcyjnych formach, dopasowane do potrzeb i zainteresowań dzieci oraz młodzieży szkolnej.
Zajęcia odbywać się będą 1-3 razy w tygodniu dla klas IV i starszych oraz 1-2 razy w tygodniu dla klas I-III. Zajęcia potrwają 60 minut, a maksymalna liczba godzin do przeprowadzenia od września do listopada to 30.
Aktywny do Kwadratu to ciekawe treningi z wykwalifikowaną kadrą, podczas których uczniowie zyskują szansę na:
-
rozwijanie swoich pasji i umiejętności,
-
dbanie o sprawność fizyczną i zdrowie,
-
zacieśnianie relacji z rówieśnikami,
-
alternatywną i aktywną formę spędzania wolnego czasu,
-
budowanie kompetencji w zakresie pracy w grupie, organizacji czasu, działania zespołowego,
-
redukcję stresu oraz agresji poprzez sport,
-
budowanie poczucia własnej wartości i sprawczości.
Aktywna Szkoła to największy w historii program aktywizacyjny mający na celu stworzenie warunków do udostępnienia szkolnej infrastruktury sportowej i aktywizacji społeczności lokalnych. Aktywna Szkoła stanowi wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w zakresie upowszechniania aktywności fizycznej. Nadrzędnym celem jest popularyzowanie aktywności fizycznej wśród społeczeństwa, w szczególności wśród dzieci i młodzieży.
Szczegółowe informacje dotyczące projektów w zakładce Aktualności: Rejestr zmian stron - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kikole